Avucumuzdaki Teknolojilerin Asıl Mucidi

İletişim Dehası Hedy Lamarr

Sahnede oyuncu, komşuda mucit, evde güzel. Hollywood’un önemli oyuncularından biri olup hem de kullanamadan öldüğü icatların mucidi olmak. Bugün kullandığımız Wi-Fi, Bluetooth ve benzeri teknolojilerin çalışma prensibinin temelini atan kadın. Yıl olarak renkli ekranların bile üretilmediği 1950’lerde.

İlk Yıllar

1914 yılında Avusturya’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Savaştan kaçıp Amerika’ya gelmesi ile oyunculuk kariyerine adım attı. Otuzun üstünde başarılı Hollywood yapımında oynayan oyuncuyu anlatan en önemli özelliklerden birisi güzelliği ve rol yapma yeteneği değil yapmış olduğu icat.

Buluşa Giden Adımlar

Arkadaşı George Antheil ile birlikte 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcında radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat etti. O zamanlar gönderilen torpidoların radyo frekansı bulunarak etkisiz hale getirilebiliyordu. Hedy Lamarr’ın bu icadıyla birlikte torpidoları engellemek imkansız olacaktı. Patentini aldılar. ABD Donanması ise 1960’a kadar bu icadı kullanmadı. Yıllar sonra cep telefonunun icadı ile birlikte frekans şifrelemek bir ihtiyaç olmuştu. Hedy Lamarr’ın bu icadı bulunuşundan yaklaşık 50 yıl sonra dünyanın iletişim ve veri transferi için kullandığı hemen hemen her teknolojinin yapı taşı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here