Google Oskar Fischinger’ı Unutmadı

Oskar Fischinger Kimdir ? Soyut Animatör

Teknolojinin hayata girmediği bir dünyada hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir adam Oscar Fischinger. Ressam, animatör, müzisyen ve mühendis. Müzik ile görseli senkronize edip soyut animasyon konusunda çalışmalar yapan büyük bir sanatçı. Çektiği 50 kısa film ve 800 tablosun dünyanın dört bir yanında insanlara sunulmuş durumda.

Okulu bitirdikten sonra müzik aleti üreten bir yerde çıraklık yapmış daha sonra bir mimarlık ofisinde teknik ressam olarak çalışmış. En son olarak mühendislik eğitimi almış.

Hayatı soyut filmin öncüsü Walter Ruttmann’ın eserleriyle karşılaşınca değişti. Ruttmann’ın eserlerinden etkilenen Fischinger renkli sıvılar, balmumu ve kil ile üç boyutlu modelleme çalışmaları yaptı. Bir mum dilimleyicisi ile bir fotoğraf makinesinin denklanşörünü senkronize ederek “Wax Dilimleme Makinesi” ni icat etti.

Bir dönem “olgun” seyircilere yönelik konulu çizgi filmler üretmek üzere Amerikalı bir girişimci tarafından kiralanmıştır. O dönemde etkileyici bir fikir olarak sayılabilecek birden fazla projeksiyon aleti kullanımı tekniği ile soyut filmler üretmeye çalışmıştır.

Gelelim google’ın hazırladığı harika doodle’a.

Karşımıza bu görselle çıkan Google play tuşuna bastığımızda bizi içine çeken görsel bir müzik dünyasına götürüyor.

Sanatçımıza ait, onun tutkusunu ifade eden söz ile animasyonumuza devam ediyoruz.

Notalardan oluşan noktalara tıklayarak müzik yapabildiğimiz bu doodle’da ayrıca enstrüman değiştirip çok sesli bir yapıya ulaşabiliyoruz. Rastgele dokunuşlarla bile saniyeler içerisinde muhteşem bir görsel ve işitsel şölen sunuyor. Yaptığınız müziği paylaşabilir veya telefonunuzun müzik sesi yapabilirsiniz. İyi eğlenceler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here