Google’a Rekor Ceza !!!

Avrupa Komisyonu, Google’a 2.42 milyar dolar ile tarihin en yüksek cezasını verdi. Avrupa Komisyonu’nun bu cezası, Kasım 2010 yılında başlattığı soruşturmaya dayanıyor.

Peki bu cezanın sebebi ne?

Avrupa Komisyonunu, Avrupa Birliği’nin rekabet otoritesi olarak tanımlayabiliriz. Komisyon, üye ülkeler arasındaki ticareti etkileyecek ve pazardaki rekabeti engelleyebilecek, kısıtlayabilecek veya bozabilecek anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birliği kararlarını yasaklamakla birlikte, hakim durumda bulunan teşebbüslerin de bu durumunu kötüye kullanmasını yasaklamaktadır.  Söz konusu cezaya konu olan durum da Google’ın “internet arama piyasasındaki hakim konumunu kötüye kullanıp ‘karşılaştırmalı alışveriş piyasasında’ rekabeti bozmaya çalışması” şeklinde ifade edilebilir. Yani Google’ın yapılan aramalarda benzer alışveriş sonuçlarını arama sayfasının en üstünde göstermesi cezaya konu olmuştur.

Ceza ile birlikte Google’a sürdürdüğü bu uygulamayı sonlandırması için 90 günlük süre verildi. Bu süre içerisinde rekabete aykırı bu uygulamasına son vermezse cezanın artması olası gözükmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here