Her Parçası İle Farklı Duygular Yaşatan Sanatçı ; Yann Tiersen

Yann Tiersen’i “Amélie” ve “The Dreamlife of Angels” filmleri sayesinde tanıdığımız; notalarında duygu seli yaşadığımız Fransız bir müzisyendir.

Piyano, akordeon, keman ve ailesi, gitar, toy piyano, carillon, banjo, mandolin, klavsen, vibrafon, bas gitar ve melodika gibi bir çok enstrümanı çalarak harika eserlere imza atmıştır. Müziklerini ne zaman dinlesek, bizleri sonbahar mevsiminin içine sürüklemesi, insanın ruhunu dinlendiren, bir yandan da gözlerimizden yaş getiren, boğazımıza kördüğüm atan; bir de aşıksanız sizi çok farklı duygular içerisine sürükleyebilen eserlere sahiptir. Müziklerini her dinlediğimizde bizlere sonbahar mevsimini hatırlatması, parçalarında bulunan huzurun en büyük kanıtıdır. Eserlerini birden fazla enstrümanla yazan Tiersen bazen de oldukça minimalist bir tutum sergileyerek; örneğin sadece bir piyano ile bizleri kendine hayran bırakabiliyor.

Sözü fazla uzatmadan hazırlamış olduğumuz Yann Tiersen’in 10 parçasının yer aldığı listeyle sizi baş başa bırakıyoruz. İyi dinlemeler.

1-) 2001 Yılında vizyona giren Amelié filminde kullanılan, Yann Tiersen tarafından bestelenen 1998 yılına ait “Le Phare” albümünden “La Noyée” parçası.

2-) Yann Tiersen’in 1996 Yılında çıkarmış olduğu “Rue des cascades” albümüne ait olan parça aynı şekilde Amelié filminde yerini almıştır.

3-) Yine “Rue des cascades” Albümünün adını taşıyan parça ise “The Dreamlife of Angels”

4-) “Les Retrouvailles” albümüne ait “La Veillée” parçası ise 2005 yılına aittir.

5-) Aynı albüme ait “La Plage” parçası.

6-) Yann Tiersen’in ilk göz ağrısı desek yanlış olmaz herhalde. 1995 yılında çıkan “La Valse des monstres” albümüne ait parça yine albümün adını taşımaktadır.

7-) 2002 yılında çıkan “C’était ici” albümüne ait parça aynı şekilde albümün adını taşımaktadır.

8 -) Aynı albüme ait “Dejà Loin” parçası.

9 -) 2016 yılında çıkan “EUSA” albümüne ait “Enez Nein” parçası. 

10-) “EUSA”albümdeki “Yuzin” parçasını bu sefer canlı performans ile dinliyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here