İstanbul Kahve Festivali 2017’ye dair~

Çok güzel bir festival sonrası yazısı yazayım bari şimdi size… Vee bizim acayip adetimizden bahsedeyim: Her yıl kahve festivaline tarihi tasarımlar ile kostümlü katılıyoruz.

 

İstanbul Coffee Fest bu yıl da müthiş bir içerik hazırlamıştı. Atölye ve söyleşiler hakkında hiçbir şey anlatamayacağım çünkü aşırı pahalı olduğunu düşündüğümüz 4 günlük festivalde sadece bir gün öğleden sonra biletine paramız yettiğinden (bir de ön satışlarda ucuz alıyoruz bak!) bu kısıtlı süreyi de festival alanındaki standlara ayırıyoruz. Gönül ister bir tam gün veya kombine alacaksın uuuuuu gönlünce o atölye senin bu söyleşi benim dalacaksın! Bu arada bu etkinliklerin bulunduğu alan büyük sahne içi ve çevresidir. Bazı atölyeler de ücretlidir bilgisini vereyim.

Festival Küçükçiftlik Park’ta 21-24 Eylül tarihleri arasında 4 gün boyunca sabah 10.00-19.00 saatleri arasında günde 2 seans halinde yapıldı. Cumartesi öğleden sonra (23 Eylül 2017) alana uzun kuyrukları bekleyerek saat 15.00 de giriş yaptık. Biraz erken veya geç gelmek gerekirmiş, aklınızda bulunsun. Öncelikle bizi vızır vızır dolanan drone lar, Paşabahçe standından gelen süper bir canlı müzik gösterisi çevresine toplanmış danseden insanlar ile biraz solumuzda Nescafe standında da kıpır kıpır samba müziği eşliğinde danseden bir sambacı hatun karşıladı! O ne keyif, o ne heyecan, allaaaahhhh yine bizi neler bekliyor diye hevesle daldık alana~ Feci kalabalıktı ve ilerlemesi çok güçtü. Bu yıl geçen yılki kahve ve çikolata standları aynen vardı ve yeni markalar da oraya buraya serpiştirilmişti. Bomonti’de dükkanları olduğunu öğrendiğim Glories Bomonti isimli şahane bir çikolatacı keşfettim mesela. Acı biberli olanı şiddetle öneriyorum.

Onun haricinde ekmek, özel salça-peynir-fesleğen sosları gibi yiyecek; doğal taşlardan veya seramik, ahşap takı, dekor, hediyelik ürünler; kağıt bardak tasarımları ve bunların boyanmasına dair kalemler için kırtasiye konularında uzman daha bir ton çeşit stand alanda aktifti. Amaaaaaa bizim açık ara ile favorimiz Prof. Zihni Sinir’in muhteşem çalışan (!) standıdır! Evet, şahit olduk, bütün projeler ve makineler çalışıyordu 😀 Kahve değirmeni bisiklet, vitesli döner raf sistemi vs daha nice proce (!) 😀

 

Açıkçası biz festivale tadım tekniklerini farklı kahve çekirdeklerinde uygulayarak öğrenmek ve geliştirmek amacıyla da gitmiştik. Smokinli dostumuz Şafak bu teknikleri bize öğretirken Kenya çekirdeğinden bir espressonun dilin arkasında bırakacağı acılık ve sonrasındaki kuruluk hissinin sadece ona özel olduğunu paylaştı. Kimi böyle şeylere boş işler diyor ama bana göre çok çok çok değerli bilgiler.

Tadım Konusunda Aklımda Kalan Taktikler:

Kahveyi höpürdeterek içerseniz hem soğuması hem de ağızda daha fazla yayılarak tadının her yere ulaşmasını sağlarsınız. Eğer kahveniz köpüklüyse, köpüğünü ayrı kahveyi ayrı tatmalısınız. Kahveyi değerlendirirken tadında değişim yapabilir köpüğü çünkü. Ağzınızda yudumun ardından kuruluk ve acımsı bir tat bırakan kahve yağsız ve nispeten daha kurak iklime ait bir tür demektir. Bunun tersi nemlendiren ve yumuşak bir içimi olan kahve çekirdeği daha ılıman bir iklim olan yerden gelmiştir. Hatta uzmanlarını orada izlediğimde “Bu çekirdeğın geldiği ağaç daha bir çok çeşit çiçek ve meyve ağacı ile yan yanaymış, tozlaşma esnasındaki zengin paylaşım çekirdeğe sinmiş.” şeklinde yorumlar da duydum! İnanılmaz 😀

Festivalin üçüncü gününden yayınlanan bu videoda biz de çıkmışız. Teşekkür ediyoruz. Elimde caaaanım latteciğim ile çıkmışım. Fat Cat’den de bir amerikano almıştım ve tabii olmazsa olmazımız Kurukahveci Mehmet Efendi’den türk kahvelerimiz… Onun harici Hacı Bekir’in standından yeni çıkan eflatun renkli meyveli şekerlemeyi muhakkak denemenizi öneriyorum. Ayrıcaaaa son olarak Eti Karam standına muhteşem tadımlıkları ve fotoğraf çekim alanı hizmeti için uğradığımıza pek memnun kaldığımı ifade edeyim.

Seneye yine iple çektiğimiz bir festival oldu. Dilerim sizlere güzel bilgiler verebilmişimdir. Gidenlerden yorumları alalımm! Teşekkürler~

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here