Kadıköy Semt İsimleri Nereden Geliyor

Gözümüzün Nuru Kadıköy Semt İsimleri Nereden Geliyor

Kadıköy pek çok İstanbul’lu için yeri ayrı olan bir ilçe. Sadece ilçe diyerek geçmek hem Kadıköy’e hem de tarihine biraz hakaret etmek gibi olacaktır. Semtin güzelliği sanki insanlarına bulaşmış, havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez, sınırlarına girer girmez Kadıköy ve insanları beraber karşılıyor sizleri.

Kadıköy denince akla her zaman özgürlük, sanat, kültür, aşk, saygı gelir.

İlçenin eski adı Kalkedonya’dır. Bu ismin körlerin yeri anlamına geldiği düşünülmektedir. Güncel adını ise Osmanlı İmparatorlu zamanında II. Mehmed tarafından buraya gönderilen İstanbul kadısı Hızır Bey’den alır; “Kadıköyü”.

Gelin şimdi Kadıköy ilçesinin semt adlarının nerden geldiğine biraz bakalım.

Bağdat Caddesi

Varlığı Osmanlı İmparatorluğundan önceye dayanan Bağdat Caddesi’nin ismin Bizans döneminden geldiği düşünülür. Şimdilerin en büyük caddelerinden olan yer, Osmanlı zamanında bir yol olarak Bağdat yönüne gitmekte olan kervanların kalkış alanı olarak kullanılmaktaydı. Aynı zamanda Osmanlı ordusu Doğu seferlerine çıkmadan önce bu yolu kullanıyordu.

Caddebostan

İsim değişikliği ile dilimize geçen semt isimlerinden biri olan Caddebostan’ın ismi aslen Cadıbostanı olarak kullanılmaktaydı. Bostanları ile meşhur bir alan olan semt de akşamları mistik olayların olduğu ve cadıların dolaştığı düşünülmekteydi. Tabi ki bu cadılar şuanda ortalarda yoklar çünkü, Piyade Feriki Cemal Paşa buraları aldığında ve buraya yerleştiğinde bu cadıların ortadan kaybolduğu düşünülmektedir.

Şaşkınbakkal

Aslında anlamı adında gizli olan semtlerimizden. Bir rivayete göre henüz yerleşimin yoğun olmadı zamanlarda buraya bir bakkal açılması ile başlar ismin oluşma süreci. Şimdiler düşünüldüğünde bakkal abimizin o dönemlerde ki dev yatırımı ve ön görüşü bizlere ülkemizin Steve Jobs’u benzetmesi yanlış olmayacaktır.

Bahariye

Geçmiş dönemlerde Osmanlı padişahlarının ve vezirlerinin, bahar mevsimlerinde tatil amaçlı geldiği bölge olan Bahariye ismini de yine buradan alıyor. Eski adı baharlık anlamına gelen Bahariye’dir.

Kalamış

Eski ismi Yunanca’dan gelen semt eskiden sazlık ve kamışlık bir arazi olduğu için Kalamis olarak adlandırılmaktadır. Zamanla bu isim Kalamış şeklinde telaffuz edilmeye başlanmış ve günümüze de Kalamış olarak gelmiştir. Hangimiz şarkı da geçtiği gibi bir tatlı huzur almaya gitmedik ki Kalamış’tan.

Sahrayıcedid

Bu semtimiz de ismini Osmanlı zamanında almıştır. Aslında anlamı adında gizli semtlerimizden biridir Sahrayıcedid. Sahra: alan, Cedid: ordu anlamına gelmektedir. Bu alan eski zamanlarda Osmanlı ordularının Anadolu seferleri öncesi toplanma alanıdır.

Fenerbahçe

Fenerbahçe semti günümüzdeki adını yarımadanın en uç kısmında bulunan fener kulesinden almaktadır. Bu deniz feneri de tarihe tanıklık etmiş bir fener olup, yapım tarihleri 1562 senesini göstermektedir.

Moda

Çok ilginç olan semt isimlerinden bir tanesi de Moda’dır biz Moda’yı hep güzellikleri, harika manzarası ve sessiz sakin çay bahçeleriyle biliriz. Aslında bu eskiden de bu şekildeydi. Moda ismi bildiğimiz her sene değişen moda anlamından gelmektedir. Moda’ya Osmanlı döneminde yerleşen Batı modeli yaşayan gayrimüslümlerin de modayı yakından takip etmesi ile bu ismi almıştır.

Göztepe

Kadıköy’ün bu güzide semti bize İstanbul’un kalabalığında bir çok park ve bahçe ile doğaya geri dönüş olanağı sunar. İsminin nereden geldiğine gelirsek bu semt içerisinde Gözcü Baba olarak bilinen postnişin türbesinin bulunduğu tepeden almaktadır.

Kenan Dereli
Güncel bilim, teknoloji ve spor konuların da bildiğimi kimseden esirgemem ve herkes ile paylaşırım, şimdi de sizler ile bukonuburada.com da tüm birikimlerimi paylaşıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here