Kim Bu Tanrılar? – Zeus

Yunan mitolojisine bir önceki yazımda Poseidon ile küçük bir giriş yapmıştım. Bu yazımda  da tanrılar tanrısı diye seslenilen, şimşeklerin sahibi, göğün efendisi, en güçlü tanrı  Zeustan bahsedelim. O kadar güçlü addedilen bu adamın gücü nereden gelir? Neden bir  başkası değil de Zeus tanrıların önderidir?

 Zeus, öncelikle Olimpos’un kralıdır diyebiliriz.  Diğer tanrılara nazaran daha söz sahibidir. Aynı  zamanda Olimpos’taki 12  ana tanrının bir kısmının da babasıdır:  Hephaistos, Hermes, Ares, Athena,  Apollon ve Arthemis.  Bu evlatları dışında başka ünlü karakterler de  vardır; Herakles (Herkül), Perseus,Pan, Persephone…  Kardeşleri Poseidon ile aynıdır. İkisi de Kronos ile Rheia’nın çocuklarıdır.

( Poseidon bölümüne buradan ulaşabilirsiniz )

Esasen Zeus’un gücü son doğan çocuk olması ve  annesi Rheia’nın  onu babası Kronos’tan korumayı başardığı için kazandığı  şansından gelir.  Kronos,  diğer evlatlarını yani Zeus’un kardeşlerini yutmuştur.  (Poseidon ve Hades de dahil.) Rheia da  son doğan çocuğunu, Kronos’a bebek yerine  taş yedirerek korur ve Zeus’u kaçırır. Zeus’un  bir mağarada büyüyüp güçlenmesini sağlar. Ardından  Zeus, babasının karşısına çıkıp onu alt  edecek güce ulaşır. Zeus’un gücü de  buradan gelmektedir. Zeus,  kardeşlerini ve Kronos’un esir aldığı diğer tanrıları  kurtarınca el birliğiyle tanrıların kralı seçilir. Tepegözlerin ona yaptığı şimşek  de tercih ettiği sembolü, yani silahı olur.

 

Zeus, babasının aksine, barışçıl ve adil olduğu için yeryüzünün paylaşımını kardeşleriyle kura çekerek yapar. Kendisigöklerin ve cennetin tanrısı, tanrıların kralı, insanların atasıdır.

 

 Zeus’un kişiliği kardeşi Poseidon’a göre birçok açıdan  farklılık  gösterir. Daha güler yüzlü, daha mutlu bir mizacı vardır.  Adaletli ve merhametlidir. Ancak öfkelendiğinde yıkıcı  sonuçlara yol açabilmektedir  (sonuçta adamın elinde şimşek var).

Evli olmasına rağmen bir hayli çapkındır. Bir sürü aşkı,  bir sürü macerası olmuştur,  karısı Hera’ya kıskançlık krizleri geçirten. Kardeşi  Poseidon’un uzun ve düz saçı sakalının aksine Zeus’un saçı  sakalı kısa ve kıvırcıktır.  Zeus da belinde şimşeğiyle beraber tabi ki adaleli, üçgen  vücutlu bir bey.

 

Bu çapkın adamın Hera’dan olan çocukları sadece Ares, Hephaistos, Hebe ve Eileithyia’dır.  Diğer çocuklar genelde ölümlülerdendir. Leto adlı Titan’dan olan Apollon ve Artemis gibi  istisnalar da vardır.

Son olarak bu yazımızın konusu Zeus’a bütün yunan uygarlığı tapmış, onun adına şölenler düzenlemiş ve de kurbanlar verilmiştir. Ne de olsa tanrıların tanrısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here