Küçük Güneş Sopası İnsanlığın Emrinde

Tüm insanlığı radyasyondan dolayı zombiye dönüştürmeye ramak kala durdurulan Japonya’nın Fukushima kentinde oluşan patlamayı hepimiz hatırlıyoruz. Çernobil’den bu yana meydana gelen en ciddi nükleer kaza olarak anılan bir dünya hatırası artık bu olay. Temizlenme çalışmaları halen tamamlanmamış olup hasar gören reaktörlerin parçaları denizi kirletmeye devam etmekte. Hiçbir olaya sessiz kalamayan dünya mühendisleri bu konuyu da gündemlerine almışlar.

Toshiba ve bir araştırmacılar ekibi şimdi “küçük güneş sopası” olarak adlandırılan ve nükleer santralin sular altında kalan kısımlarını keşfetmek için kullanılacak bir yüzme robotu geliştirdi.

Somun ekmek boyutundan olan bu anti-sempatik robot kendisine manevra kabiliyeti sağlayacak bir kuyruğa, radyasyon ölçen bir teknolojiye, iki kameraya ve bir çok veri toplama sensörüne sahip.

Robotik pokemon için zorlu bir yolculuk olacak. Bundan önceki kankaları bu işi başaramadı. Ya reaktörlere sıkıştılar yada radyasyon seviyesi yüzünden işlevleri bozuldu. Bilim adamları bu arkadaşın daha şanslı olacağını söylediler. Bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here