Moğolların Sony İle Yollarının Kesişme Hikayesi

Garip Çobanın Playstation 3 Reklam Kampanyası

Çıkışının üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen ve halen bir çok kullanıcının aktif halde kullanmakta olduğu Sony Playstation 3 oyun konsolunun, Moğullar tarafından 1970 yılında seslendirilen ” Garip Çoban ” Şarkısı reklam müziği olarak seçilme hikayesini gelin hep beraber okuyalım.

Sony tarafından 2006 yılında satışı sunulan Playstation 3 oyun konsolunu duymayanınız hatta oyun oynamayanınız yoktur diye tahmin ediyoruz. Sony Playstation 3’ün satışına, çok iddialı olan “This is living ” Türkçe karşılı ” Yaşamak Budur ” sloganı ile başlamıştır.

Slogana ait reklam filmi ise tam olarak Playstation 3’ün satışa başladıktan 1 yıl sonra yani 2007 yılında yayınlamıştır. Reklam filmi TBWA Londra tarafından hazırlanmış olup 16 Nisan 2007 yılında dünya da gösterime girmiştir. Hazırlanan reklam filminde Moğollar’ın seslendirdiği “ Garip Çoban ” adlı parçası seçilmiştir.

Reklamın yönetmeni Dante Ariola hazırlamış olduğu aday şarkı listesinde Moğulların seslendirmiş olduğu “ Garip Çoban ” parçası da yer almaktadır. Dante Ariola parçayı eskiden eline geçen Korsan Mp3 cd’si ile keşfetmekte olup parçayı çok beğenmektedir. Parçayı korsan bir Mp3 cd’si ile ulaştığı için uzun uzun yıllar boyunca, parçanın kim tarafından seslendirildiğini ve parçanın isminin ne olduğunu öğrenememiştir. TBWA Londra tarafından, Shazam uygulaması ile gerekli bütün bilgiye en sonunun da ulaşılabilmiştir. Şarkının bilgilerine ulaştıktan sonra Türkiye de bulunun Pelikan müzik ile iletişime geçmiş olup, Pelikan müzik ise parçanın yayın haklarının sahip olduğu Ada müzik ile iletişime geçmiştir ve reklam çalışmasında Moğolların “ Garip Çoban ” parçası kullanılmıştır.

Reklam filmini incelediğimizde 8 farklı karakter bulunduğunu ve bütün karakterlerin paradis 3 otelinde değişik Playstation oyunlarını temsil ettiğini görmekteyiz.

İlerleyen dönemlerde daha başarılı projelerinizi yazabilmemiz dileği ile.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here