Quake Champions Beta İlk izlenimler

Quake Champions Beta Neler Vaat Ediyor?

Arena FPS oyunlarının atası geri mi döndü ? Quake hala bildiğimiz Strafe Jump ,Rocket Jump yapabildiğimiz Quake mi ? Id Software gene bizi sevindirecek mi ? Sizin için ufak bir inceleme yaptım , bunu yazının devamında göreceğiz.

Id Software’in Bethesda stüdyolarında hazırladığı E-Sports alanında birçok yenilikler katacak yeni oyunu Quake Champions Beta sürümü olarak saf FPS oyuncularına sunulmaya başlayalı epey zaman geçmiş olsa da ben daha yeni indirme fırsatı bulabildim. 12 GB  büyüklüğünde bir oyun dosyamız indikten sonra Bethesda Launcher dosyası üzerinden bize gelen Beta keyi ile hesabımıza giriş yapıyoruz.

Oyunda eski Quake şampiyonları farklı skiller ile karşımıza çıkıyor. Bu biraz eski Quake ruıhuna hitap etmese de farklı bir yenilik getirdiği kesin. Oyundaki şampiyonları  olursak skilleri ile beraber bir göz atalım.

– Ranger : Bir yerden diğer bir yere teleport olabiliyor ve teleport için attığı orb ile rakip düşmanı öldürebiliyor
– Visor : Maç içindeki rakip düşmanların yerlerini belli bir süre anlık olarak görebiliyor.
– Nyx :Anlık olarak görünmez olup rakip düşman arkasına geçebiliyor.
– Scalebearer:Hızlı koşma skilli ile ortalığı yakıp yıkıyor.
– Anarki :Sağlığı azaldığı zaman kendisine enjeksiyon basıp sağlığı yenileyebiliyor.
– Clutch :Önüne aldığı kalkanı ile rakip düşman mermilerinden korunuyor.
– Galena :Yere bıraktığı totem ile kendi ve takım arkadaşlarının sağlığını doldurabiliyor. Aynı zamanda düşman bu toteme takılırsa sağlığı azalıyor.
– Sorlag :Yere bıraktığı toksinler ile rakip düşmanın canını azaltıyor.
– Slash :Arkasında yere bırakmış olduğu plasma rakip düşmanın enerjisini azaltıyor.

Oyunda şu anda Deathmatch , Team Deathmatch , Duel ve Sacrifice olmak üzere 4 farklı mod bulunuyor.Her karakter Machine Gun , Shotgun ve Railgundan herhangi bir silah ile oyuna başlayabiliyor.

Oyun içi müzikler nerdeyse duyulmuyor bile. Belki oyun tam sürüm çıktığı zaman olur ama serverda oyun başlamadan önce gaz verici bir giriş müziği olsa idi tadından yenmezdi

Serverlera gelecek olursak gereksiz lag olabiliyor hatta ve hatta zaman zaman inputlag da olabiliyor.Zaman zaman server çökmeleri Doom Multiplayerdan beri devam etmekte ve bunlar da oyunun eksi yönleri ne yazık ki.

Oyunda eski Quake oyunlarındaki gibi Strafe ve Rocket Jump bulunmakta ve bu şekilde Mega Sağlık ve Armorları toplayabiliyor , Rocket , Railgun ve olmazsa olmazlardan Lightning Gun ile düşmanı perişan edebiliyorsunuz. Biraz teknik beceri ve ben de hiç olmayan şans faktörleri kesinlikle gerekli.Arada karambolde vurulmak gibi huylarım vardır genelde .

Oyun paraları ile karakterlere armor açabilir ve bazı silahların (Rocket , Railgun ve Lightning Gun ) eski versiyonlarını alıp o şekilde oynayabilirsiniz.Bu arada oyun yeni katılan bir karakter çok da eskilerden bir dost. Blaskowicz’i Wolfenstein’dan tanımayanınız yoktur heralde. Onunda elinizdeki silah ne ise çift silah olarak kullanabilme gibi bir skilli bulunmakta.Quad damage oyundaki en önemli powerup, kapan şanslı fakat ne kadar süre kullanacağı meçhul.Herkes bir anda Quad damageı kapma arifesinde bir sağda birbirine dalıyor Şu an hali hazırda 3 adet arena mapi bulunmakta ve oyun ve herkes oynayabilsin diye bazı kısıtlamalar getirilerek F2P olarak piyasaya tam hali ile sürülmesi bekleniyor.

Son söz olarak dünyanın en hızlı en teknik FPS oyunu ile karşı karşıyayız.Umarım Id Software tüm eksiklikleri gidermiş bir şekilde oyunu tam sürüm olarak çıkarır ve biz de saf FPS ruhuna yeninden kavuşmuş oluruz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here