Windows XP’de Kullanmış Olduğumuz Duvar Kağıdının Hikayesi

  Windows XP işletim sistemini kullanmış, hatta kullanmamış bir çok kullanıcı işletim sisteminde bulunan duvar kağıdını hatırlamaktadır veya anımsamaktadır.

Duvar kağıdını, National Geographic fotoğrafçılarından Charles Chuck O’Rear’ın çektiği bir fotoğraftır. O’Rear bu fotoğrafı arkadaşını ziyarete giderken Sonoma County, California’da çekilmiştir. O’Rear Ocak 1996’da kız arkadaşı, şimdi ise eşi olan Daphne Larkin ile Sonoma ve Napa county’leri arasında Mamiya RZ67 model fotoğraf makinesiyle bu fotoğrafı çekmiştir.

O’Rear, fotoğrafı çektikten sonra Bill Gates tarafından 1989’da kurulan elektronik fotoğraf kataloğu olan Corbis’e yükledi. Windows XP işletim sisteminde görev alan mühendisler; işletim sistemi için duvar kağıdı ararken bu fotoğrafı keşfettiler. O zamanların alt yapısı ve teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda resmin düşük çözünürlükte siteye yüklendiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Microsoft, O’Rear ile iletişime geçtikten sonra fotoğrafın orijinal halini isteyerek; fotoğrafta çok az rötuş yapıp “Bliss”; yani Türkçe karşılığı “Mutluluk” olarak bütün Windows XP işletim sistemlerinde bu fotoğrafı duvar kağıdı olarak kullanmıştır.

Dilerseniz fotoğrafın güncel haline Google Maps’ten 38.248966, -122.410269 koordinatları arayarak ulaşabilirsiniz. Fotoğrafın ilk ve son halini incelediğimizde arada muazzam bir fark olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here